Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Zajęcia projektowe z historii regionalnej
29-05-2024

Zajęcia projektowe z historii regionalnej

Data wydarzenia: 29-05-2024

We wtorek, 28 maja 2024 r. grupa uczennic i uczniów klasy 1c liceum i 3 technikum Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w zajęciach z historii regionalnej prowadzonych przez Tomasza Chorobę, archeologa ze Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander”, pracującego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Drawsku Pomorskim.

Spotkanie odbyło się w ramach działań z projektu „Dialog to sprawczość i siła”, realizowanego z NIW Fundusz Młodzieżowy przez Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander”. 

Młodzież w ciekawy sposób została zapoznana przez Tomasza Chorobę z najdawniejszymi dziejami ziem dzisiejszego powiatu drawskiego oraz najciekawszymi stanowiskami archeologicznymi i pozyskanymi tam znaleziskami z okresu paleolitu, epoki brązu i żelaza. Okazało się, że najciekawsze stanowisko archeologiczne, gdzie prowadzono przez dwadzieścia lat badania m.in. osady i cmentarzyska kurhanowego, znajduje się na terenie gminy Kalisz Pomorski w nieistniejącej dzisiaj miejscowości Nowy Łowicz, na poligonie drawskim. Jest to wyjątkowe miejsce na skalę Polski i Europy, którego badaniem zajmowali się archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum w Koszalinie. 

Dzięki spotkaniu z Tomaszem Chorobą młodzież poszerzyła wiedzę o informacje dotyczące historii i archeologii naszego regionu. Była to także okazja do refleksji i być może pogłębienia poruszanej problematyki przez uczestników zajęć.  

Dziękujemy Tomaszowi Chorobie za przeprowadzenie interesujących zajęć dla młodzieży. Zapraszamy na kolejne spotkania do kaliskiego Zespołu Szkół. 

Autor: Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona