Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Panel dyskusyjny
14-12-2023

Panel dyskusyjny

Data wydarzenia: 14-12-2023

11 grudnia 2023 r. odbył się panel dyskusyjny pt. „Jak przeciwdziałać obniżaniu się poziomu wody w Drawie ?”

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Drawskiego, a wśród nich rolnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele Lasów Państwowych, stowarzyszeń, Lokalnego Partnerstwa ds Wody, instytucji państwowych i samorządowych. Gościliśmy również Zastępcę Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doractwa Rolniczego – Panią Beatę Wilk i Zastępcę Dyrektora Zarządu Zlewni w Pile – Pana Dawida Rutę oraz panelistów: 

  •     prof. Roberta Czerniawskiego Instytut Biologii Uniwersytet Szczeciński, kierownika Katedry Hydrobiologii. Hydrobiologa i ekologa wód płynących,
  •    dr Tomasza Krepskiego, adiunkta w Katedrze Hydrobiologii Uniwersytetu Szczecińskiego, ekologa wód płynących, badacza stanu ekologicznego i biologicznego dorzecza Drawy,
  •  Artura Furdynę, hydrobiologa, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, koordynatora terenowego projektu LifeDrawaPL zrealizowanego w dorzeczu Drawy,
  •  Macieja Humiczewskiego hydrotechnika, hydrologa, dyrektora generalnego Komes Water Szczecin, koordynatora wielu proekologicznych rozwiązań na rzecz poprawy stanu hydrologicznego i ekologicznego wód płynących.

Panel prowadzili:  Emilia Ślimko i dr Maciej Antkowiak ze Stowarzyszenia „Osada Możliwości“ w Prosinku. 

Spotkanie składało się z dwóch części:

  •  pierwszej, w której eksperci w swoich wykładach podali dane i wnioski z badań prowadzonych od kilkudziesięciu lat np. porównali funkcjonowanie ekosystemu rzeki do funkcjonowania ciała człowieka, przykłady działań i możliwych rozwiązań,; 
  •  drugiej w której publiczność zadawała pytania na które odpowiedzi udzielali eksperci. Swoje stanowisko przedstawiali również uczestnicy panelu Przewodniczący LPW - Stanisław Baliński i Starosta Drawski – Stanisław Cybula.  

 

Dziękujemy Panu Adamowi Cyganowi za nagranie i udostępnienie na Drawskich Stronach Internetowych pełnego nagrania panelu. 

Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów: Lokalnego Partnerstwa Wodnego w Powiecie Drawskim i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Szczecinku. 

 

Dziękujemy za pytania, wnioski i refleksje mieszkańców, organizacji, rolników, przedsiębiorców i instytucji, troszczących się o wodę nasze wspólne dobro. 

Podczas panelu usłyszeliśmy m.in., że: działania „leczące“ różne odcinki Drawy muszą być „robione z głową“, bo „w przyrodzie nie ma kompromisów“. Do tego potrzebna jest współpraca na różnych poziomach. Ktoś powiedział: „warto rozmawiać“, by przeciwdziałać problemom. Ktość napisał: „wiedza jest zbyt cenna, by pozostawić ją naukowcom“. Zapraszamy do wspólnego stworzenia i redagowania listu do ministerstwa i parlamentarzystów w celu wprowadzania zmian systemowych np. dopłat dla właścicieli gruntów za zalane czasowo ich terenów, oraz podjęcia wspólnych działań pomagających chronić zasoby wody i promować jej gromadzenie i ograniczanie odpływu. Propozycje, proszę przesyłać na mail drzewo7042@wp.pl z tytułem „WODA“. 

Mieszkańcy Powiatu Drawskiego nie raz dowiedli że wspónie potrafią wiele zdziałać. W celu zmniejszenia ryzyka braku wody w zlewni Drawy, różne instytucje, samorządy przedsiębiorcy, mieszkańcy i turyści muszą stworzyć przestrzeń do rozmowy i wymiany poględów. Systemowe zmiany zaczynają się od dialogu, po którym słowa zamieniają się w czyn. 

Odpowiedzi na pytania zadane podczas panelu, będą zamieszczane na DSI od 18.12.2023. Zbieramy  również do 22.12.2023 r. propozycje dot. organizacji kolejnego panelu. Jak na razie mamy prośby o to, by zaprosić panelistów - przedstawicieli: ZODR, Wód Polskich, samorządu lokalnego i wojewódzkiego oraz parlamentarzystów. Zapraszamy do działania na rzecz dobra wspólnego – przeciwdziałenie obniżaniu się poziomu wody w zlewni Drawy. 

Autor: Joanna Kulesza, specjalista NGO
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona