Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Siła słowa
03-11-2023

Siła słowa

Data wydarzenia: 03-11-2023

Teatr, film, spacery literackie, a przede wszystkim spotkania z dziennikarzami prasowymi, radiowymi, internetowymi i telewizyjnymi – z tak bogatej oferty skorzystała młodzież Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu przygotowanego przez polonistkę Aleksandrę Radecką.

Warsztaty dziennikarsko – literackie w Warszawie są długoletnią (ponad piętnaście lat) tradycją tej szkoły. Tym razem licealiści piszący do gazety „Kontrast” oraz uczniowie współpracujący ze szkolnym kołem dziennikarskim odwiedzili stolicę w dniach od 24 do 27 października. 

Warsztaty w Warszawie nigdy nie były i nie są zwyczajną wycieczką. Celem wyjazdu niezmiennie jest wcześniej zaplanowana, nietypowa edukacja kulturowa, której efektami są napisane przez młodych ludzi wywiady i artykuły. Publikowane później w szkolnym miesięczniku. 

Tegoroczne spotkania miały wiele literackich odniesień. Pierwszym z nich był spacer po Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, związany ze śladami grupy „Skamander”, a także z „Lalką” Bolesława Prusa. Młodzież mogła poznać ciekawe historie i usłyszeć anegdoty dotyczące skamandrytów i Bolesława Prusa. A wszystko to dzięki opowieściom Lidii Sadkowskiej–Mokkas, która jest autorką biograficznych książek, między innymi o skamandrytach.

Po siedzibie Onetu grupę oprowadził Marcin Zawada, dziennikarz i reporter.

Młodzież mogła się przekonać, że praca w tym miejscu wymaga od dziennikarza multimedialnych umiejętności. Sam tekst jest tylko jednym ze składników tego, co trzeba przekazać odbiorcy, by skupić jego uwagę.

Marcin Zawada podkreślał, że dla osoby piszącej ważne jest czytanie i wiara w moc słowa. Szczególnie polecał uczniom książki biograficzne, bo dzięki nim można poznać całą drogę kogoś, kto osiągnął w danej dziedzinie sukces. 

Prawdziwą ucztą muzyczną dla uczestników wyjazdu było obejrzenie w Teatrze Roma spektaklu „We will rock you”. Ten brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy Queen i librettem Bena Eltona w brawurowy sposób został zagrany przez polskich wykonawców. Do listy kulturalnych niespodzianek trzeba dopisać wizytę w kinie. Uczniowie zobaczyli polskiego kandydata do Oskarów - „Chłopów” w reżyserii D.K. i Hugh Welchmanów.

Licealiści z Kalisza Pomorskiego rozmawiali także z reporterem pracującym w „Polityce” – Pawłem Reszką, a także z Jerzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym tygodnika.

Najważniejszym wątkiem, który młodzież zainteresował, była praca reportera wojennego, pobyt Pawła Reszki na Ukrainie.

Paweł Reszka, laureat wielu dziennikarskich nagród, opowiadał, jakie historie  nie znalazły się w jego relacjach z Ukrainy. Wyjaśniał, na co zwraca uwagę, gdy jest w kraju ogarniętym wojną i jak szuka tematów.

Młodzież dowiedziała się także wielu cennych rzeczy związanych z historią „Polityki” , a także zajrzała do redakcyjnej „kuchni”. Pomocą służył tu Wojciech Leliński, kierownik działu fotograficznego, a także redaktor naczelny Jerzy Baczyński.

Inna dziennikarska ścieżka, dziennikarza telewizyjnego, została zaprezentowana przez Lecha Sołtysa w stacji TVN24. Uczniowie zobaczyli kulisy nagrywania programów i mogli krótko porozmawiać z Katarzyną Kolędą-Zalewską.

Uwieńczeniem zmagań dziennikarskich była wizyta w radiu RMF FM na zaproszenie znanego publicysty Roberta Mazurka. Licealiści nagrywali w specjalnym studiu serwis informacyjny.

Po części praktycznej Robert Mazurek opowiadał o tym, dlaczego słowo pisane jest naszym – ludzkim wyróżnikiem i jaką ma wartość. Odpowiadał także na pytania młodych, dotyczące warsztatu dziennikarskiego, odpowiedzialności za słowo, radzenia sobie z hejtem.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystaw w Muzeum Literatury.

Poza literacką podróżą do czasów Adama Mickiewicza, można było zapoznać się z twórczością Jarosława Marka Rymkiewicza i wystawą plastyczną „Myślnik. Słowo jako materia sztuki”, po której zainteresowanych oprowadzał Sebastian Krok, wykładowca warszawskiej ASP.

Wypełniony po brzegi program pobytu w Warszawie każdemu z uczestników przyniósł indywidualną refleksję.

- Wyjazd z redakcją będzie dla mnie niezapomnianym doświadczeniem. Poznałem wiele fascynujących osób oraz zdobyłem cenne informacje. Jednakże, są momenty, które zapadły mi szczególnie głęboko w pamięć. Jednym z nich była wyjątkowa rozmowa z redaktorem naczelnym "Polityki". Mimo mojego dotychczasowego niezainteresowania tematyką polityczną, sposób, w jaki się wypowiadał, skłonił mnie do głębszego zastanowienia. Niezapomnianym momentem było również zwiedzanie wystawy sztuki współczesnej. Mogłem tam podziwiać dzieła zupełnie inne niż te, które miałem okazję widzieć dotychczas. Niecodzienne rzeźby i malowidła wzbudziły we mnie silne emocje. Wykład pana Sebastiana Kroka w Muzeum Literatury na temat tej wystawy również okazał się interesujący i na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo – tak komentował swój pobyt w stolicy jeden z uczestników warsztatów, tegoroczny maturzysta Jerzy Wróbel. Jego ocenę uzupełnia wspomnienie młodszej koleżanki, uczennicy klasy drugiej,  Jaśminy Kędzierskiej.

- W każdym miejscu uczyliśmy się czegoś nowego. Dobrze zapamiętałam wejście do Onetu, TVN24 oraz do „Polityki”. W TVN24 i Onecie mogliśmy zobaczyć kulisy telewizji i dowiedzieć się, kto za co odpowiada. W obu miejscach spotkaliśmy naprawdę miłych ludzi, chętnych do podzielenia się wiedzą. Niezapomniane wrażenie wywarła na mnie także wizyta w Muzeum Literatury. Na pierwszej wystawie mogliśmy podziwiać piękne pamiątki związane z Adamem Mickiewiczem oraz jego twórczością. Czuję,  że dużo z warsztatów wyniosłam.

Podziękowania należą się organizatorkom wyjazdu Zycie Bogacz, nauczycielce matematyki w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, polonistce i opiekunce koła dziennikarskiego Aleksandrze Radeckiej, Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców i Nadleśnictwu Mirosławiec, bez ich zaangażowania i wsparcia warszawski kulturalny kalejdoskop byłby niemożliwy do realizacji.

Autor: Aleksandra Radecka, ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona