Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Biegacze Andersa z medalami na mistrzostwach województwa

Data wydarzenia: 11-05-2023

7 maja 2023 r. w Złocieńcu odbyły się Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Biegach na Orientację.

Kategorie młodzieżowa K 18 i elitarna K 20/21 zostały zdominowane przez uczennice i absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu.

Julia Pieragowska z kl. 3. LO zdobyła tytuł Mistrzyni Województwa, a kadetka Paulina Szczurko tytuł wicemistrzowski na dystansie klasycznym BnO, w kategorii juniorskiej. W seniorowskiej „elicie” Zuzanna Kmieć zajęła 1 miejsce, a Dominika Kręc - miejsce 3. Na drugim miejscu ukończył rywalizację w kategorii masters, trener szkolnej drużyny orienteeringu w „Andersie”, Jan Macul.

Dublet mistrzowski w rywalizacji najlepszych orientalistów w województwie nie był przypadkowy. Zawody odbyły się w rozległym kompleksie leśnym „KAŃSKO”, z lokalizacją startu i mety przy starej żwirowni na Osiedlu Pomorskim. Pogoda dopisała biegającym. Taktyka zmagań na własnym podwórku nie należy do łatwych. Poza presją ścigających się w lesie zawodników, stanem gorączki startowej, trzeba bezbłędnie nawigować w lesie, posługiwać się kompasem, wybierać najbardziej optymalne warianty przebiegów i precyzyjnie „czytać mapę”. Duże znaczenie ma też przygotowanie fizyczne i mentalne zawodników oraz sprawność biegowa w terenie. O wyniku na mecie często decydują niuanse. Każdorazowo udział w zawodach na orientację jest niepowtarzalną przygodą w lesie.

Autor: Jan Macul, ZS w Złocieńcu