Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Moda na piękną polszczyznę

Moda na piękną polszczyznę

Data wydarzenia: 19-04-2023

Jak to się stało, że z dwóch tysięcy słów polszczyzna rozwinęła się aż do 150 tysięcy? Dlaczego przecinek może być naszym przyjacielem? I co to znaczy, że język ma moc?

Odpowiedzi na te  i wiele innych pytań usłyszeli licealiści z Kalisza Pomorskiego podczas spotkania poświęconego językowi polskiemu.

W ubiegły piątek 14 kwietnia 2023 r. sala drawskiego kina „Drawa” zapełniła się licealistami ze Złocieńca, Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Wszystkich uczestników spotkania połączył ogólnopolski program „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2023”.  Promuje on poprawną polszczyznę i rozwijanie zainteresowań językiem ojczystym poprzez ukazywanie jego różnorodności. Kolejna edycja tego programu w naszym powiecie była możliwa dzięki Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim. Napisany przez Dyrekcję tej instytucji projekt „Moda na język polski” uzyskał wysoką ocenę i dofinansowanie.

Dzień poświęcony językowi ojczystemu rozplanowany został w taki sposób, by młodzież mogła uczestniczyć w wykładach oraz ćwiczeniach.

Wykładowczynie - profesor Ewa Kołodziejek i Adrianna Weronika Seniów - językoznawczynie związane z Uniwersytetem Szczecińskim zaproponowały ciekawą tematykę zajęć.

Wykład profesor Ewy Kołodziejek zatytułowany „Co czas robi z językiem?” był interesującą podróżą w przeszłość, do X wieku, gdy polszczyzna liczyła zaledwie 2 tysiące słów. Dzisiaj ojczysta mowa zawiera ich 150 tysięcy. O sposobach wzbogacania języka profesor Ewa Kołodziejek mówiła obrazowo, pokazując liczne przykłady. Inny temat zaproponowała profesor Adrianna Weronika Seniów. „Poczuj moc języka” – takim zagadnieniem się zajęła. Zwróciła uwagę na to, jak często poprzez język wartościujemy innych, a także siebie. Oceniamy, nieraz nieświadomie, nie zdając sobie sprawy, jaką moc mają słowa. A ich moc jest wielka, jak dowodziła w swojej wypowiedzi profesor Seniów. Po części wykładowej młodzież mogła skorzystać z poczęstunku. Były kanapki, kawa, herbata. Ćwiczenia językowe odbyły się w dwóch grupach. Grupa z Drawska Pomorskiego pod okiem profesor Ewy Kołodziejek ćwiczyła poprawność interpunkcyjną. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego i ze Złocieńca wspólnie z profesor Adrianną Weroniką Seniów zajęli się badaniem stylistyki różnych tekstów. Zwracali uwagę na środki językowe i na ich wykorzystywanie w wielu sytuacjach komunikacyjnych.

Młodzież z kaliskiej szkoły, która przyjechała do Drawska Pomorskiego pod opieką pedagog Anny Józiak i polonistki Aleksandry Radeckiej, entuzjastycznie oceniła  edukacyjny pomysł.

- W pamięci zostały mi przede wszystkim informacje o tym, jak zmieniał się język polski na przestrzeni wieków. Wyrazy, które zmieniły swoje znaczenie oraz te zapożyczone z innych języków. Takie zajęcia to możliwość rozwoju dla uczniów.  Jest to coś innego niż codzienne lekcje w klasie i notowanie w zeszycie. Odskocznia od nużącego czasami życia szkolnego – komentował Marcel Możdżyński.

Słowa uznania należą się organizatorom – Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim, ale także tym, którym zależy na rozwijaniu świadomości językowej. Ich obecność na sali była pierwszym ważnym krokiem w tym kierunku. Warto go powtórzyć.

Autor: Aleksandra Radecka, ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona