Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Przyleciał nasz bocian!

Przyleciał nasz bocian!

Data wydarzenia: 06-04-2023

Bocian, który już od wielu lat zamieszkuje obok budynku Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, nareszcie pojawił się w swoim gnieździe! Pracownicy Starostwa, którzy co roku wypatrują go już od drugiej połowy marca, zauważyli bociana w dniu 5 kwietnia.

Bocian biały od dawna uważany jest za ptaka przynoszącego szczęście. Powszechnie panuje przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi, gdyż jak mówi przysłowie: „Szczęśliwy dom, gdzie bociany są”. Wierzono, że bociany potrafią wyczuć dobrych ludzi i pozytywne emocje. Wśród naszych przodków panowało również przeświadczenie, że bocian przynosi szczęście domowi, na którym się gnieździ oraz zjednuje błogosławieństwo swym gospodarzom - w postaci potomstwa lub innych dostatków. Para, która nie mogła doczekać się dziecka, musiała wystawić na parapecie talerzyk z cukrem. Zgodnie z panującym ówcześnie przesądem, istniała duża szansa, że bocian przyniesie do tego domu dziecko.  Wierzono także, że jeżeli w obrębie gospodarstwa, gdzie swoje gniazdo mają bociany, ktoś popełni haniebny czyn, to ptaki nigdy już tam nie powrócą. Zabicie bociana - podobnie jak innych ptaków, uważano za grzech śmiertelny. Nieszczęście zapowiadało także puste gniazdo, ominięte przez powracające ptaki. 
 
Ciekawostki o bocianach:
  • co czwarty bocian świata gniazduje w Polsce. liczebność ptaków gniazdujących w naszym kraju zmniejsza się z roku na rok. W ciągu 25 lat w niektórych regionach ubyło nawet 25 proc. bocianów białych
  • biały nalot na nogach bociana to jego odchody. Ptak celowo wypróżnia się na własne kończyny. W ten sposób chłodzi swoje ciało.  Bocianie gniazdo waży średnio 400 kg, najcięższe osiągnęło masę 1,5 tony!
  • mimo powszechnego przekonania, że bociany łączą się w pary na lata, są monogamiczne tylko w czasie jednego sezonu lęgowego. Po usamodzielnieniu się piskląt rodzice się rozdzielają i następnego roku tworzą pary z innymi partnerami
  • przodkowie współczesnego bociana żyli na Ziemi już 24 mln lat temu
  • 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego, święto tych ptaków ustanowiono w 2003 roku
  • boćki polują także na owady, dżdżownice, a nawet na małe ssaki, jak krety, ryjówki i nornice. W okresie niedoboru pokarmu zadowalają się skorupiakami, rybami, mięczakami, a nawet jajami innych gatunków i małymi ptakami.
 
Źródło – National Geographic, Animalistka.pl
 
Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona