Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Szanowni Państwo. Mieszkańcy Powiatu oraz wszyscy pacjenci Drawskiego szpitala
28-10-2021

Szanowni Państwo. Mieszkańcy Powiatu oraz wszyscy pacjenci Drawskiego szpitala

Data wydarzenia: 28-10-2021

Prezes Spółki i Powiernik Zarządczy Akcjonariatu poinformowali o zgłoszeniu do Sądu wniosku o upadłość Spółki "Szpitale Polskie S.A".

Spółka z siedzibą w Katowicach od 2012 roku, prowadziła na zasadzie dzierżawy obiektów i majątku ruchomego szpital w Drawsku Pomorskim. Sytuacja - zgłoszony wniosek o upadłość, jest konsekwencją wewnętrznych rozliczeń i prowadzenia firmy przez ostatnie lata. Już kilkakrotnie Rada i Zarząd Powiatu, oraz ja osobiście spotykaliśmy się, rozmawialiśmy i prosiliśmy o odpowiedzi, w kwestii sytuacji finansowej jaka jest w szpitalu. Czy otrzymywaliśmy informacje o kłopotach, o długach i zobowiązaniach Spółki? - Nie. Poprzednia prezes firmy wielokrotnie powtarzała, iż nie ma długów, nie ma zobowiązań. A te, które istnieją są na bieżąco rozliczane. Kilka tygodni temu, właściciele Spółki zmienili prezesa, a po weryfikacjach dokonanych przez nowego prezesa, wyszła na światło dzienne rzeczywista skala kłopotów finansowych. O dokładnej skali zadłużenia nie będę pisał, nie mam takich uprawnień. Jednak analizując sprawozdania roczne Spółki, składane do organu kontrolującego, czyli KRS, ten w zaleceniach uznawał, iż Spółka "Szpitale Polskie", posiada zbyt mały majątek, by poradziła sobie z ponad 40 milionowymi zobowiązaniami wobec różnych podmiotów. Jednak oficjalne informacje o zadłużeniu poda prezes w komunikacie zgłoszenia upadłości.
Sygnały o upadłości docierały do Rady i Zarządu Powiatu od lipca, jednak dopiero po zmianie prezesa Spółki, właściciele/akcjonariusze zgodzili się na taki krok.
Uprzedzając sytuację, po rozmowach z właścicielami spółki Szpitale Polskie S.A. dr. Zbigniewem Czyżem, oraz z dr. Pawłem Buszmanem, Przewodnicząca Komisji Zdrowia zaprosiła na wspólne posiedzenie Komisji, przedstawicieli firmy American Heart of Poland, (AHoP, to spółka matka firmy NAFIS, która wybudowała i prowadzi drawską kardiologię). Podczas posiedzenia, członkowie Zarządu American Hearts of Poland, panowie Adam Szlachta i Paweł Kaźmierczak, w obecności pani dyrektor drawskiego szpitala, wystąpili z propozycją przejęcia/kupna szpitala od dotychczasowych dzierżawców, czyli Spółki "Szpitale Polskie S.A.", majątku ruchomego, oraz innych składników majątku i kontraktów z personelem, oraz kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, które będą niezbędne do prowadzenia drawskiego szpitala. Procedury i uzgodnienia pomiędzy American Heart of Poland i Szpitalami Polskimi, już się rozpoczęły, a ogłoszenie upadłości dotychczasowych operatorów odbywa się we współpracy i porozumieniu z AHoP. Jak zapewniał pan Adam Szlachta, prezes NAFIS, a jednocześnie członek zarządu AHoP, - szpital będzie działał bez przestojów, bez ograniczeń, czy likwidacji jakiegokolwiek sektora usług medycznych. Każdy pracownik zachowa miejsce pracy, a nawet planowane są zwiększenia zatrudnienia i zrównania warunków płacowych personelu szpitala do tych, jakie posiadają pracownicy kardiologii. Dodatkowo spółka AHoP, planuje dokonać dużych inwestycji w szpitalu. Zarówno w substancję trwałą, jak i w sprzęcie medycznym, w tym zakupu rezonansu magnetycznego, nowego angiografu, karetki, rozbudowy laboratorium i jego usług oraz rozwinięcie poradnictwa, także w ościennych powiatach świdwińskim i łobeskim.
Firma AHoP, to jedna z najbogatszych, a zarazem największa w Polsce i jedna z największych w Europie firm specjalizujących się w Kardiologii. Tylko w Polsce posiada 26 oddziałów kardiologii. Jednak firma ta posiada także doświadczenie w zarządzaniu szpitalami - zdecydowanie większymi od drawskiego, oraz obiektami uzdrowiskowymi - największymi w Europie - w Ustroniu. AHoP posiada także własne Centrum Badawcze, pod przewodnictwem dr. Bochenka (współpracownik/uczeń Zbigniewa Religi). Mieszkańcy Powiatu Drawskiego, ale także wielu pacjentów z regionu, od kilku lat leczący się kardiologicznie poznali jakość usług i doświadczenie kadry i personelu, który pracuje w nowoczesnych obiektach kardiologii. Obiektach wybudowanych za ponad 20 mln zł, które mieszczą się w budynku po byłej kuchni, na terenach przy drawskim szpitalu. Jestem przekonany, że zmiana operatora będzie korzystna dla mieszkańców i odbędzie się w możliwie najmniej uciążliwy dla pacjentów sposób, obecnie zarządzono inwentaryzację majątku powiatu, oraz trwają rozmowy z prezes NFZ/ o Szczecin, na temat możliwości jak najszybciej CESJI kontraktu na nowego operatora. Do zmiany operatora niezbędna będzie także zgoda Rady Powiatu Drawskiego. 
Powtarzam. Drawski Szpital pracuje w dalszym ciągu bez przerw. Upadłość spółki, nie oznacza upadłości szpitala. Zarówno dyrekcja, jak i kadra medyczna i personel pełnią swoje dyżury na podstawie aktualnego i obowiązującego Kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a ten jest i będzie realizowany na dotychczasowym poziomie, do czasu CESJI praw do kontraktu na rzecz nowego operatora.

 

Mariusz Nagórski - Wicestarosta Drawski

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona